Edycja IV:

W ramach zajęć z przedmiotu „Geotechnical and geoengineering drilling rigs and equipment” studenci II roku specjalności Geotermia i Geoinżynieria wzięli udział w wyjeździe na Politechnikę Ostrawską w Czechach.

Wyjazd odbył się w dniach 4 – 5 maja pod opieką koordynatora przedmiotu doktora inżynieria Roberta Rado. W trakcie wizyty studenci zwiedzili magazyn gazu, wiercenia pod pompy ciepła i VSB Ostrawa - wykład dotyczący geotermii i jej wykorzystania na VSB plus zwiedzanie).

W ramach specjalności studenci wzięli udział w wyjeździe na Islandię w dniach 14 – 18 listopada. Podczas wyjazdu studenci mieli możliwość zobaczenia takich miejsc jak obszar Golden Circle a tam takie miejsca jak Geysir, Gullfoss, następnie most między kontynentami Gunnuhver, klify oraz Icelandic Deep Drilling Project (IDDP-2), gdzie obecnie znajduje się głowica otworu. Podczas wyjazdu studenci mieli również sposobność zobaczyć elektrownię Hellisheidi oraz spotkać się z przedstawicielami firmy HS Veitur, która zajmuje się sprzedażą i dystrybucją ciepłej i zimnej wody oraz dystrybucją energii elektrycznej. Podczas wyjazdu odbyło się również spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Polskich Inżynierów na Islandii oraz Ambasadorem Polski na Islandii.

Podczas tej edycji studenci mieli również okazję w dniu 24 maja pojechać do Szaflar, gdzie jest obecnie wiercony najgłębszy odwiert geotermalny przez firmę UOS Drilling, studenci zwiedzili również Geotermię Podhalańską, oraz byli w Gorącym Potoku.

Edycja III:

W ramach zajęć z przedmiotu „Geotechnical and geoengineering drilling rigs and equipment” studenci II roku specjalności Geotermia i Geoinżynieria wzięli udział w wyjeździe na Politechnikę Ostrawską w Czechach.

Wyjazd odbył się w dniach 25 – 26 kwietnia pod opieką koordynatora przedmiotu doktora inżynieria Roberta Rado. W trakcie wizyty studenci zwiedzili Czeską firmę JaNo zlokalizowaną w Brnie. Firma zajmuje się produkcją maszyn oraz narzędzi wiertniczych wykorzystywanych w Niemczech, Słowacji, a nawet w Grecji. Następnie w drodze na Politechnikę Ostrawską studenci mieli możliwość zobaczyć prace przy wykonywaniu płytkiego otworu hydrogeologicznego.

W dniu następnym odbyło się zwiedzanie dwóch poligonów otworowym wymiennikom ciepła na politechnice. Pierwszy duży poligon składał się z 110 wywierconych otworowych wymienników ciepła o głębokości 140 m oraz o sumarycznej mocy 700 kW. Służy on do ogrzewania oraz chłodzenia m. in. Audytorium VSB. W trakcie wizyty studenci mieli możliwość zobaczyć również zainstalowane pompy ciepła w podziemiach audytorium. Dodatkowo studenci odbyli również zwiedzanie muzeum skał i minerałów na Politechnice Ostrawskiej.

Edycja II:

W dniach 27-30.10.2021r. odbył się wyjazd studentów Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu studiów II stopnia na kierunku Geoinżynieria i Górnictwo Otworowe o specjalizacji Geoinżynieria i Geotermia na Islandię celem zgłębienia tajników geotermii wysokotemperaturowej jak i również samej malowniczej wyspy.

Po przylocie w godzinach nocnych na lotnisko w Keflaviku cała grupa została zakwaterowana w bardzo nowoczesnym i komfortowym hotelu Courtyard by Mariott będącego swoistą ciekawostką architektoniczną ponieważ został on w całości wybudowany z cargoboxów, które wcześniej za pomocą statków zostały dostarczone na Islandię z Chin. Następnego dnia zwiedzanie rozpoczęto od Parku Narodowego Þingvellir jedynego obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na Islandii. Następnym punktem na trasie wycieczki był wodospad Gullfoss a następnie gejzer Geysir znajdujący się w dolinie geotermalnej Haukadalur. To właśnie nazwa Geysir, która wzięła się ze staronordyckiego słowa Geysa - wystrzelić, wytrysnąć - powstała nazwa gejzer. Warto również nadmienić, że te obiekty tworzą tzw. Golden Circle stanowiącą jedną z najważniejszych o ile nie najważniejszą trasę turystyczną krainy ognia i lodu jaką zdecydowanie jest Islandia. Po odwiedzeniu Golden Circle studenci udali się na posiłek do niezwykle ciekawego i pokazującego realia rolnictwa na Islandii miejsca zwanego Friðheimar gdzie hoduje się przeróżne gatunki pomidorów oraz ziół takich jak bazylia, tymianek itp. w warunkach szklarniowych a ciepło tak potrzebne do rozwoju roślin jest tam dostarczane za pomocą wód geotermalnych i instalacji rozprawadzających te wody wewnątrz budynku. Przez to wewnątrz budynku panuje swoisty mikroklimat i tylko za jego przyczyną jest możliwa uprawa na taką skalę. Wewnątrz w restauracji można zakupić wiele różnych dań i produktów z pomidora od dobrze wszystkim znanej zupy pomidorowej po piwa pomidorowe. Wszystko jest wykonywane na miejscu. Po kolacji grupa udała się na ostatni punkt wycieczki tego dnia tj. Krater Kerið. Należy on do grupy kraterów nazywanych Tjarnarhólar i leży w Zachodniej Strefie Wulkanicznej, która ciągnie się od półwyspu Reykjanes aż do lodowca Langjökull. To, co wyróżnia go od wielu innych islandzkich kraterów, to malownicze jezioro powstałe w jego środku.

Kolejny dzień na Islandii grupa rozpoczęła od zwiedzania stolicy Islandii – Reykjaviku co po islandzku oznacza “dymiąca zatoka” od znajdujących się w pobliżu gorących źródeł i gejzerów. W stolicy studenci mieli okazje zobaczyć m.in. Harpa Concert Hall and Conference Centre, gdzie miał miejsce światowy kongres geotermalny WGC2021. Studenci mieli również okazję odzwiedzić ambasadę Polski na Islandii i spotkać się zarówno z Konsulem jak i Ambasadorem RP na Islandii Panem Gerardem Pokruszyńskim. Ambasada RP działa na Islandii od 2013 roku i odgrywa bardzo istotną rolę gdyż największą mniejszością narodową na Islandii są właśnie Polacy (ok. 20 tyś. Osób. Kolejnym punktem w harmonogramie była elektrownia geotermalna Hellisheiði, gdzie studenci byli zapoznawani z całym procesem od odwiertu geotermalnego po generowanie energii elektrycznej wraz z zapoznaniem ze swoiście unikatową geologią Islandii. Następnie studenci mieli czas wolny i podzielili się na dwie grupy. Niektórzy wybrali się na eskapadę celem kąpieli w gorących źródłach geotermalnych w miejscowości Hveragerdi.

Ostatni dzień wycieczki był równie intensywny jak poprzednie. Zwiedzanie studenci rozpoczęli od wyjazdu na most Midlina Bridge znajdujący się nad stykiem dwóch płyt tektonicznych - północnoamerykańskiej z indoeuropejską. Wzniesiony nad głęboką szczeliną ryftową na Półwyspie Reykjanes, w otoczeniu pól lawowych i niezwykłego islandzkiego krajobrazu, most Mildina lub „most między kontynentami” spina ze sobą Amerykę i Europę. Potem udali się na pole geotermalne Gunnuhver, w którym krajobraz przepełniały gęste obłoki pary wodnej wydostające się z wnętrza Ziemi. W pobliżu znajduje się tam również ciekawe miejsce dla wielbicieli mass mediów tj. miejsce nakręcenia teledysku emitowanego podczas koncertu Eurowizji - Volcano Man: The Story Of Fire Saga. Następnie studenci odwiedzili obiekt znajdujący się na terenie elektrowni geotermalnej Svartsengi gdzie mogli zobaczyć m.in. głowicę eksploatacyjną. Grupa jednak nie poprzestała na zwiedzaniu i do kolekcji wspomnień dodała kolejny warty zobaczenia punkt na Półwyspie Reykjanes czyli Brimketill niezwykłej skalnej formacji w kształcie ogromnego kotła powstałej w wyniku nieustannej, intensywnej pracy Oceanu Atlantyckiego- rozbijających się o wybrzeże fal. Później grupa udała się na kompleks kąpieliskowy Blue Lagoon, gdzie mogli obejrzeć w jaki sposób na Wyspie wykorzystuje się w sposób wypoczynkowy wody geotermalne zachowując przy tym naturalny wygląd kąpielisk. Ostatnią atrakcją była wspinaczka na Geldingadalir aby obejrzeć pola lawowe powstałe podczas erupcji w 2021 roku. Niestety nie było już widocznej magmy jednak zdecydowanie można było zauważyć gorące, nie pokryte śniegiem masy gruntu schodzące w dół stoku górskiego.

Po krótce w taki sposób odbyła się podróż studentów WWNiG, GiGO GiG II st. na Islandię, pomiędzy przedstawionymi punktami odbywały się dodatkowo spotkania, rozmowy oraz oglądanie innych ciekawych miejsc w krainie lodu i ognia, które nie zostały zarejestrowane okiem kamery.

Szczególne podziękowania należą się Panu Adamowi Calickiemu – absolwentowi Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, który zaplanował i zadbał o całą grupę na miejscu oraz opiekunowi specjalizacji Panu Tomaszowi Śliwie prof. AGH, który był głównym inicjatorem wyjazdu.

Autor: mgr inż. Patryk Leśniak

Edycja I:

Pierwszy wyjazd na Podhale w ramach zajęć związanych z geoenergetyką odbył się 4 grudnia 2019 roku. W wyjeździe tym wzięli udział studenci drugiego stopnia kierunku Górnictwo i Geologia na specjalizacji Geoinżynieria i Geotermia. Jako miejsce wyjazdu organizatorzy wybrali Podhale z uwagi na dużą liczbę miejsc, związanych w geotermią, geoenergetyką i geoinżynierią.

Jeszcze w drodze na Podhale grupa zatrzymała się przy wzniesieniu Luboń Mały, aby obejrzeć prace geoinżynieryjne przy drążeniu tunelu na Zakopiance. Pierwsza wizyta miała miejsce w Geotermii Podhalańskiej w Szaflarach, gdzie studenci zaznajomili się z funkcjonowaniem ciepłowni geotermalnej. Następnie udali się oni do Ośrodka Zamiejscowego Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN zlokalizowanego w Bańskiej Niżnej. W tym miejscu studenci otrzymali informacje na temat najgłębszego otworu geotermalnego w Polsce Bańska IG-1 oraz wkładu Instytutu w uruchomieniu pierwszej w naszym kraju geotermalnej instalacji ciepłowniczej. Następnym odwiedzonym miejscem była Kotłownia Centralna w Zakopanem. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie instalacji technicznych ośrodków rekreacyjnych w Chochołowie oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Na końcu wyjazdu studenci mogli skorzystać z basenów termalnych w kompleksie Gorący Potok.

parallax image for index page